mysliwy plakat kopia

LOGO spotkania hubertowskie2017

 

Organizatorzy: Gmina Czarna Białostocka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Czarna Białostocka i Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku zapraszają do Czarnej Białostockiej w dniach 09 – 10 września 2017 r. na „XI Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej”.

Tradycyjnie, w sobotę 9 września myśliwi będą mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w trakcie zawodów na strzelnicy w Karakulach. W godzinach popołudniowych, podczas VI Międzynarodowego Seminarium Naukowego zaproszeni goście oraz wszyscy zainteresowani będą rozważać problemy współczesnego łowiectwa i zastanawiać się nad jego przyszłością.

W niedzielę, po poświęceniu kapliczki patrona leśników św. Gwalberta przy Nadleśnictwie Czarna Białostocka i uroczystej Mszy św. Huberta w wykonaniu Zespołu Muzyki Myśliwskiej Hubertus z Kwidzyna w kościele pw. Św. Rodziny, nad zalewem Czapielówka rozpocznie się impreza plenerowa.

Tam, przy dźwiękach nie tylko muzyki myśliwskiej odwiedzających czeka wiele atrakcji - wystawy tematyczne, stoiska edukacyjne, prezentacje wyrobów firm branży drzewnej, kiermasze m.in. zdrowej żywności „Natura i my”, sadzonek leśnych i ogrodniczych. Nie zabraknie pokazów sokolniczych, ratownictwa wodnego, miasteczka ruchu drogowego z symulatorem zdarzeń, a także stoisk rzemieślniczych i producentów regionalnej żywności. Rozstrzygnięte zostaną konkursy: „Zwierzęta Puszczy Knyszyńskiej”, „Hubertowskie Jadło”, uhonorowani zwycięzcy zawodów strzeleckich i wędkarskich. W części muzycznej wystąpią zespoły „Hubertus”, „Trans”, Trio Akordeonowe „Akord”, „Szafis” oraz Orkiestra Dęta z Białegostoku.

„Hubertus” to szerzenie wśród społeczności kilkusetletniej tradycji i zwyczajów związanych z łowiectwem na tym terenie. Wydarzenie jest promocją walorów przyrodniczych, kulturowych Puszczy Knyszyńskiej i Podlasia, a także dobrą okazją do wymiany doświadczeń myśliwych i ludzi związanych z lasem. Tu bowiem spotykają się miłośnicy łowiectwa i myślistwa z różnych rejonów Polski oraz z zaprzyjaźnionych kół zza wschodniej granicy.

Serdecznie zapraszamy!

Wyniki - kliknij

Zdjęcia - kliknij

 

16 maja 2015 r. w Nadleśnictwie Jedwabno odbyła się już VIII Regionalna Wystawa Przyrodniczo – Łowiecka zorganizowana przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie , na której jak co roku pokazano najpiękniejsze poroża jeleni minionego sezonu.

W programie imprezy , która cieszy się w regionie ogromnym powodzeniem , wzięli udział miłośnicy łowiectwa z kraju i zza granicy oraz przedstawiciele Redakcji „Łowca Polskiego , którzy podsumowali program czynnej ochrony cietrzewia w Nadleśnictwie Jedwabno. Odbył się też koncert muzyki myśliwskiej, były pokazy sokolnicze oraz wspólne gotowanie z Wojtkiem Charewiczem. Niewątpliwą atrakcją tej imprezy była wystawa pt. „ Kobieta i łowiectwo ”, na której polujące panie z Federacji na Rzecz Kultury Łowieckiej „DZIEWANNY” , której współzałożycielkami są nasze koleżanki z Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa przy ORŁ w Białymstoku Maria Grzywińska i Alicja Milewska , wystawiły swoje trofea. Wystawa wzbudziła ogromne zainteresowanie kolegów myśliwych tym bardziej, że znalazły się na niej trofea medalowe . Marii Grzywińskiej brązowo medalowy byk jeleń i rogacz , a Alicji Milewskiej srebrno i brązowo medalowe łopaty danieli .

Najpiękniejsze trofeum jelenia byka w minionym sezonie pozyskał myśliwy z KŁ „ Knieja Olsztyn” : Złoty Medal 230,79 pkt. CIC , waga 11,60 kg.

Galeria zdjęć - kliknij

Mija rok i jak zwykle w tym czasie robimy podsumowania.  My też , podczas spotkania naszej Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa  zastanawialiśmy się jaki on  był . Czy udało nam się zrealizować wszystkie plany i co trzeba będzie zapisać w  nowym kalendarzu na ten nadchodzący rok?
                   Jak wiadomo, dla nas – myśliwych , był to przede wszystkim rok obchodów jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, który zaakcentować w sposób szczególny. Dlatego też  w Białymstoku , po raz pierwszy w historii naszego miasta, zorganizowaliśmy  piknik myśliwski „Hetmańskie łowy”. Poprzedziła je  uroczysta Msza św. w intencji myśliwych i ich rodzin w archikatedrze białostockiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Szymeckiego , podczas której rozbrzmiewała muzyka myśliwska w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka .Po mszy, mieszkańcy naszego miasta podziwiali paradę myśliwych i leśników w galowych mundurach,  piękne  poczty sztandarowe wielu kół łowieckich  wśród których , zachwyt wzbudzały staropolskie stroje delegacji Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia z Krakowa .

W dniach 28-31 maja 2015 w Supraślu i Puszczy Knyszyńskiej odbył się XLIII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK, w którym konkurowało ze sobą 48 drużyn ze wszystkich województw w Polsce. Młodzież rozwiązywała zadania teoretyczne i praktyczne związane z turystyką i krajoznawstwem. Najciekawszym punktem turnieju okazała się konkurencja "Turystyczne ABC", w której uczestnicy musieli rozpoznawać: tropy zwierząt, rośliny lecznicze i grzyby występujące w Puszczy Knyszyńskiej, a także mierzyć wiek i wysokość drzew.

Nagrody dla najlepszych drużyn w konkurencji "Turystyczne ABC" ufundował Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku.

 Galeria zdjęć - kliknij