Cała rzesza widzów,  tej niecodziennej w naszym mieście uroczystości , przy  dźwiękach zespołu orkiestry dętej , przeszła wraz z myśliwymi i leśnikami na plac teatralny  ,  gdzie  na  uczestników pikniku czekały różne atrakcje. Były pokazy  psów myśliwskich  i pięknych sokołów oraz  wabienie dzikiej zwierzyny  w tym lisa, koziołka  i jelenia . Dużym zainteresowaniem cieszyły się  prezentacje nadleśnictw,  wystawa fotograficzna „Polskich myśliwych portret własny” , konkursy wiedzy ekologiczno-łowieckiej,  najmłodszych  zaś przyciągała akcja   ,,wsiedlania zajęcy”  czyli zabawa polegająca na malowaniu dzieciom twarzy na podobieństwo szaraczków.  Dodatkowymi atrakcjami pikniku była  prezentacja urządzeń łowieckich , nauka strzelania z łuku,  a także samochody terenowe, które można było dokładnie obejrzeć. I chociaż tego dnia upał dawał się wszystkim we znaki,  Grzegorz Russak,  znawca kuchni myśliwskiej i gawędziarz zachwalał   zalety dziczyzny i zdradzał tajniki jej przyrządzania  , a  po ostatecznym doprawieniu gulaszu w kotle na pięć tysięcy porcji  , zaprosił zabranych do  degustacji . Przybyli na myśliwski piknik mieszkańcy Białegostoku  ustawili się w kilometrowej kolejce po ten przysmak . W trakcie pikniku wystąpił  też zespół sygnalistów myśliwskich „Galindowe rogi” z Pisza, Zespół Reprezentacyjny PZŁ Muzyki Myśliwskiej pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka oraz tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” z Krakowa. Pod wieczór , kiedy upał trochę odpuścił, uczestników pikniku wciąż przybywało i widzowie z żalem przyjęli do wiadomości, że występy Zespołu „Żubrosie „ z Opola  kończą tę imprezę. Organizatorem  Pikniku Hetmańskie Łowy był Zarząd Okręgowy PZŁ w Białymstoku wraz z Komisją Kultury przy ORŁ, a  współorganizatorem Lasy Państwowe RDLP Białystok. Honorowym patronatem imprezę objął Marszałek Województwa oraz Prezydent Miasta Białegostoku.


              Następną imprezą upamiętniającą 90-lecie PZŁ były  „VII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej”  nad zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej, które w tym roku połączono  z Dożynkami Wojewódzkimi.  W sobotę myśliwi i  leśnicy z Polski, Litwy i Białorusi obradowali na  międzynarodowym sympozjum naukowo-historycznym pod hasłem „Zwierzyna gruba w kulturze łowieckiej i leśnej w Polsce, Litwie i na Białorusi”. W tym samym czasie  na strzelnicy w Karakulach odbywały się zawody strzeleckie. W niedzielę myśliwi , leśnicy oraz rolnicy wspólnie stanęli przed ołtarzem ozdobionym porożami  jeleni oraz ołtarzem  św. Eustachego – patrona myśliwych i leśników  w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej oraz na nabożeństwie  w Cerkwi pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności. Po zakończeniu obu mszy barwny korowód  z wieńcami dożynkowymi uroczyście przemaszerował nad zalew „Czapielówka” i jak nakazuje tradycja ,  wszyscy zgromadzeni dzielili się chlebem wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów. Myśliwi oraz leśnicy przygotowali wiele atrakcji na ten dzień. Między innymi konkursy w strzelectwie myśliwskim, pokaz wabienia dzikiej zwierzyny oraz wystawę trofeów łowieckich. Dodatkowo w namiocie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Knyszyńska można było wziąć udział w grach i konkursach leśnych, w których do wygrania były upominki o charakterze przyrodniczo – leśnym. Całość obchodów zwieńczyły  koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka. Organizatorami VII Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Powiat Białostocki, Gmina Czarna Białostocka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku oraz Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska .
                   W tym roku, rozbudowana została też nasza strzelnica, na której m.in. przybył nowy obiekt przeznaczony  na  pomieszczenia gospodarcze , co przyczyni się do bardziej efektywnego jej wykorzystania przy różnego rodzaju imprezach organizowanych przez myśliwych .
                  Biorąc to wszystko pod uwagę , śmiało możemy powiedzieć, że w pełni udało nam się zrealizować  wszystkie plany na ten rok. Zauważyliśmy też , że imprezy tego typu, przyciągają ogromne rzesze naszego społeczeństwa. Ludzie  z wielkim zainteresowaniem przyglądają się myśliwym.  Słuchają łowieckich opowieści i informacji , które przybliżają świat zupełnie im nieznany. Mogą się też przekonać,  że tak często  przedstawiany przez przeciwników łowiectwa obraz polskiego myśliwego  jest wypaczony i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dlatego też , żeby tego wszystkiego nie zaprzepaścić, Komisja Kultury i Promocji Łowiectwa przy ORŁ PZŁ w Białymstoku  zaproponowała, żeby w ramach promocji łowiectwa oprócz stałych już imprez łowieckich, każdego roku w listopadzie  organizować w Katedrze Białostockiej uroczystą mszę hubertowską  , po której myśliwi i ich goście , będą mieli piknik na terenie  przystosowanej do tego  strzelnicy. I mamy nadzieję, że uda nam się to zrealizować.
                                 
                                                                                                 Darz Bór na Nowy 2014 Rok!

                                                                                                 Alicja Milewska

Fot. R. Grzywiński, A. Kudlewski, A. Milewska - kliknij