Historia zespołu:


Po latach zapomnienia w okresie II Rzeczpospolitej Polskiej, sygnały i muzyka myśliwska zaczynają przeżywać swoisty renesans. Coraz więcej kół łowieckich nie wyobraża sobie organizacji polowań zbiorowych bez oprawy muzycznej sygnalistów. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku zdecydował się odpowiedzieć na rosnące w tym temacie oczekiwania myśliwych. W marcu 2013 roku zorganizował w swojej siedzibie kurs gry na rogu myśliwskim. Szkolenie skierowane było głównie do pasjonatów myślistwa z okręgu białostockiego i obejmowało naukę tradycyjnych sygnałów łowieckich. Zajęcia zgodził się poprowadzić wielokrotny Mistrz Polski w sygnałach łowieckich oraz uznany juror konkursów sygnalistki myśliwskiej - Andrzej Niedźwiedź. Kurs rozpoczęło kilkunastu myśliwych, zrzeszonych w okolicznych kołach łowieckich. Już na początku kursanci przekonali się, że gra na rogu myśliwskim wymaga od sygnalisty dyscypliny, sumienności oraz wielu godzin ćwiczeń.

Ostatecznie kilkutygodniowe szkolenie ukończyło sześciu uczestników tj. Konrad Legacki, Rafał Markowski, Józef Jodkowski, Bartosz Jarmołowski, Paweł Kukiełka i Mariusz Wakuluk. Koledzy zgodnie zdecydowali się na kontynuację rozbudzonej właśnie pasji gry na rogu myśliwskim. Za zgodą władz ZO PZŁ w Białymstoku powołano reprezentacyjny zespół sygnalistów myśliwskich, a kierownikiem mianowano jednogłośnie Andrzeja Niedźwiedzia. Ponadto zarząd wyposażył sygnalistów w małe rogi typu Pless oraz mundury myśliwskie. W grudniu 2013 roku do zespołu dołączył kolega Łukasz Birycki, a w marcu 2014 roku skład zasiliło jeszcze dwóch kolegów tj. Karol Pietraszko i Rafał Siwiński. Pierwszym poważnym sprawdzianem dla zespołu był XIV Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich ,,Echo Puszczy Augustowskiej" - Augustów 2014. Występ przed szerszym audytorium wywołał wśród nas niemałą tremę. Ten pierwszy wspólny konkurs na pewno zostanie długo w naszej pamięci. W miarę kolejnych występów doskonaliliśmy umiejętności w grze na rogu, a także poszerzaliśmy prezentowany repertuar muzyczny. W międzyczasie zmienił się nieznacznie skład zespołu - odeszli  Bartosz Jarmołowski i Paweł Kukiełka. Przywabiona myśliwskim graniem do naszego męskiego grona dołączyła koleżanka Paulina Herman, która obok gry na rogu pełni funkcję kierownika artystycznego zespołu. Od października 2014 roku zespół składa się z 9 członków i w takim składzie koncertujemy obecnie.

W grudniu 2015 po wielogodzinnych naradach przyjęliśmy oficjalną nazwę zespołu tj.,, Zespół Sygnalistów Myśliwskich ,,OCHOTA" Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku". Słowo ,,Ochota" pochodzi z języka rosyjskiego i oznacza polowanie (ros. охота).

 

opracował: Łukasz Birycki

Nasze osiągnięcia:


  • XIV Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich ,, Echo Puszczy Augustowskiej" - Augustów 2014, V miejsce zespołowo w klasie średniozaawansowanych (B)
  • XV Regionalny Konkurs Sygnalistów Myśliwskich ,, Echo Puszczy Augustowskiej" - Augustów 2015, II miejsce zespołowo w klasie średniozaawansowanych (B)
  • XV Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego ,,O Wiklinowy Róg" – Kwidzyn 2015, I miejsce zespołowo w klasie średniozaawansowanych (B)

 

Występy pozakonkursowe w latach 2014-2015:


  • Otwarcie strzelnicy myśliwskiej na Zielonej k. Grabówki, 24.05.2014
  • VIII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej - Czarna Białostocka, 07.09.2014
  • XXXI Krajowy Konkurs Kół Łowieckich w Strzelectwie Myśliwskim - strzelnica myśliwska na Zielonej k. Grabówki, 22.05.2015
  • Festyn Sokolniczy, Podlaskie Muzeum Wsi, 13.09.2015

  • Nadanie brązowego Medalu Zasługi Łowieckiej kołu łowieckiemu  ,,Kaczor'' w Łapach, Łapy 10.10.2015
  • Hubertus  Okręgu Białostockiego PZŁ, Mońki 17.10.2015

 

 50 - lecie Koła Łowieckiego ,,Podmuch" Białystok, 25.10.2015